Lekcja jazdy

Zapisz się na kurs - krok po kroku

Piątek, 26 Kwiecień 2013 (10:20)

W dziale Zapisz się! prezentujemy krok po kroku procedurę zapisywania się na kurs w naszej szkole.


Przykładowe testy nowego egzaminu teoretycznego

Czwartek, 21 Luty 2013 (19:41)

Zapraszamy do zapoznania się z przykładowymi nowymi testami na prawo jazdy kategorii B, które dostępne są na ZdamyTo.pl. Aby przejść do nowych testów kliknij tutaj.


Nowy sposób zapisywania się na kurs

Poniedziałek, 11 Luty 2013 (15:18)

W nawiązaniu do komunikatu, który pojawił‚ się na naszej stronie internetowej oraz Facebook'owym Funpage'u w dniu 03.01.2013 r., z przykrością informujemy, że nie będziemy mogli załatwiać w imieniu naszych klientów formalności związanych z tworzeniem profilu kandydata na kierowcę w Starostwie Powiatowym. Powodem tej sytuacji są nowe przepisy o kierujących pojazdami oraz wewnętrzne procedury Starostwa Powiatowego, które uniemożliwiają nam oferowanie pomocy dla naszych klientów w tym zakresie. W związku z powyższym, osoby przystępujące do kursu w OSK Lekcja Jazdy, w pierwszej kolejności powinny udać się wraz z kompletem dokumentów do Wydziału Komunikacji Starostwa Powiatowego (Starostwo Powiatowe, al. Powstańców Wielkopolskich 16, pokój 202 - II piętro), a dopiero później zapisać się na kurs w naszej szkole.

Komplet dokumentów musi zawierać:

  • dowód osobisty, tymczasowy dowód osobisty lub paszport (w przypadku, kiedy przedkładany będzie paszport, wymagane jest także poświadczenie o miejscu zamieszkania z Urzędu Miejskiego) , dokumenty te są przedstawiane tylko do wglądu pracownika Starostwa
  • prawo jazdy, jeżeli kandydat na kierowcę posiada już prawo jazdy dowolnej kategorii (tylko do wglądu)
  • jedną fotografię o wymiarach 3,5 x 4,5 cm
  • zaświadczenie lekarskie o zdolności do prowadzenia pojazdów
  • osoby chcące przystąpić do kursu przed ukończeniem 18 roku życia (do 3 miesięcy przed ukończeniem 18 lat) zobowiązane są także do dostarczenia zgody na uzyskanie prawa jazdy przez osobę poniżej 18 roku życia, której formularz jest dostępny tutaj

Pytania dotyczące nowych zasad prosimy kierować na adres : info@lekcja-jazdy.pl lub pod numer telefonu: +48506953428.

Za wszelkie utrudnienia bardzo Was przepraszamy

OSK Lekcja Jazdy


Wyższe stawki za egzaminy i wydanie dokumentów prawa jazdy

Wtorek, 15 Styczeń 2013 (12:24)

Od 19 stycznia bieżącego roku wzrosną opłaty za egzaminy państwowe kategorii B. Za podejście do egzaminu teoretycznego, będzie trzeba zapłacić w WORDzie 30 zł (dotychczas 22 zł). Podejście do egzaminu praktycznego, będzie kosztowało 140 zł (dotychczas 112 zł). Zmianie ulega także cena wydania dokumentu prawa jazdy. Do tej pory było to 84 zł, po 19 stycznia opłata wyniesie 100 zł.


Nowy egzamin teoretyczny - nie taki straszny jak o nim mówią

Sobota, 29 Grudzień 2012 (16:44)

W związku z licznymi pytaniami dotyczącymi nowego egzaminu teoretycznego na prawo jazdy, prezentujemy Wam kilka faktów o nowych zasadach zdawania teorii. Egzamin teoretyczny wedł‚ug nowych przepisów, które wchodzą w życie z dniem 19 stycznia 2013 roku, obejmuje 20 pytań z wiedzy podstawowej (jedna pula pytań dla wszystkich kategorii prawa jazdy) oraz 12 pytań z wiedzy specjalistycznej (pytania dotyczące tylko zdawanej kategorii). Pytania różnią się poziomem trudności i znaczenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego, a także punktacją za udzielenie prawidłowych odpowiedzi. Punktacja jest następująca:

  • 3 punkty - pytanie o wysokim znaczeniu dla bezpieczeństwa ruchu drogowego
  • 2 punkty - pytanie o średnim znaczeniu dla bezpieczeństwa ruchu drogowego
  • 1 punkt - pytanie o niskim znaczeniu dla bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego

Za udzielenie nieprawidłowych odpowiedzi zdający nie otrzymuje punktów ujemnych. Łączna liczba punktów jaką można uzyskać to 74, a liczba punktów jaką trzeba uzyskać żeby zdać egzamin to 68. Na zapoznanie się z pytaniem dotyczącym wiedzy podstawowej typu "tak lub nie", zdający mają 20 sekund, a na udzielenie odpowiedzi 15 sekund. Łączny czas zapoznania się i udzielenia odpowiedzi na pytanie z wiedzy specjalistycznej typu "ABC" (tylko jedna odpowiedź jest prawdziwa) to 50 sekund. Do kolejnego pytania, zdający przechodzi po zatwierdzeniu poprzedniego. Nie może zatem (inaczej niż do tej pory) poprawiać odpowiedzi wcześniejszych (tych, które już zostały zatwierdzone). Czas trwania całego egzaminu to 25 minut.

Pytania z "nowej teorii" mają postać tekstu, obrazów oraz krótkich klipów filmowych. Baza wszystkich pytań, które mogą się pojawić na egzaminie (inaczej niż do tej pory), nie będzie dostępna dla kursantów ani Ośrodków Szkolenia Kierowców.

Pomimo przedstawionych powyżej negatywnych, z punktu widzenia zdających, zmian, w naszej ocenie nowy egzamin teoretyczny na prawo jazdy jest łatwiejszy niż jego starsza wersja. Łatwiejszy dla osób, które mają pewne, chociażby niewielkie umiejętności zachowania się w ruchu ulicznym. Zakłada się, że osoby, które ukończyły 30 godzin kursu praktycznego i przystępują do egzaminu, takie umiejętności posiadają. Nowy egzamin jest odwzorowaniem sytuacji, które rzeczywiście występują na drogach, przez co samo przygotowywanie się do niego będzie bardziej przydatne niż uczenie się na pamięć odpowiedzi starego egzaminu. Taka wiedza będzie istotnym wsparciem podczas kursu oraz egzaminu praktycznego, a także pomocą w codziennych sytuacjach drogowych.

Nowego egzaminu teoretycznego nie trzeba się bać, ale warto się do niego przygotować, ponieważ wiedza teoretyczna potrzebna do uzyskania pozytywnego wyniku, okazuje się być niezwykle cenna w rzeczywistych sytuacjach na drodze. Pozwala uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji niestosowania się do przepisów ruchu drogowego.

© 2012-2013 Lekcja jazdy